Tradycja Katolicka to odwieczne prawdy wiary i moralności, objawione przez Pana Jezusa Chrystusa i przekazywane nam przez nieomylne nauczanie Kościoła Katolickiego.
TRADYCJONALIZMEM KATOLICKIM można ogólnie określić nurt katolicyzmu, charakteryzujący się powrotem do duchowości, która w Kościele katolickim w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku w większości została zagubiona. Katolicki tradycjonalista chce wierzyć tak jak jego przodkowie, chce się modlić tak jak oni, i przekazać to w całości swoim dzieciom. Największym wyróżnikiem tradycyjnego katolika jest przede wszystkim umiłowaniem liturgii rzymskiej w jej formie tradycyjnej.
MSZA ŚW. W TRADYCYJNYM ( KLASYCZNYM ) RYCIE RZYMSKIM wywodzi się z czasów apostolskich, zaś od VI w. pozostaje w zasadzie niezmieniona. Na polecenie Soboru Trydenckiego (1545-1563) Papież św. Pius V skodyfikował i ujednolicił istniejący obrządek — stąd nazwy "Msza trydencka", czy "ryt trydencki".
W 1570 r. Papież św. Pius V bullą "Quo Primum" zezwolił po wsze czasy każdemu kapłanowi rzymskokatolickiemu na odprawianie Mszy w tradycyjnym rycie rzymskim (trydenckim), bez narażania się na jakiekolwiek kary kościelne. Bulla ta obowiązuje na zawsze i nigdy nie może być zniesiona, dlatego używamy określenia Msza święta Wszechczasów. Słynny dziewiętnastowieczny konwertyta z protestantyzmu nazwał tę liturgię "najpiękniejszą po tej stronie Nieba”.
Mszę św. trydencką celebruje miedzy innymi Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.
BRACTWO KAPŁAŃSKIE ŚWIĘTEGO PIUSA X ( łac. Fraternitas Sacerdotalis Sancti Pii X - FSSPX ), to katolickie stowarzyszenie życia apostolskiego. Bractwo powstało w łonie Kościoła rzymskokatolickiego z inicjatywy Marcela Lefebvre’a. Powołane do życia zostało 1 listopada 1970 przez François Charrière – biskupa Lozanny, Genewy i Fryburga, jako stowarzyszenie życia apostolskiego na prawie diecezjalnym, czyli jako stowarzyszenie kleryckie, którego członkowie żyją wspólnie i według określonych reguł, ale bez ślubów zakonnych. Na koniec 2016 roku Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X liczyło 613 kapłanów. Ich pracę wspomaga 117 braci i 80 sióstr oblatek, a w sześciu seminariach pobiera naukę 215 kleryków; ponadto w tym roku akademickim zgłosiło się 40 przedseminarzystów. Bractwo posiadało w 2016 roku 750 kaplic w 70 krajach na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Prowadziło także dwie szkoły wyższe, ponad 100 szkół oraz 7 domów starców. Obecnym przełożonym FSSPX jest bp Bernard Fellay.
W Holandii Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X celebruje Mszę św. trydencką w czterech miejscach:
LEIDEN - Kapel O.L.V. van de Rozenkrans, Sumatrastraat 197, 2315 BD Leiden, Nr tel. +31(0)71 782 05 05
GERWEN ( w pobliżu Eindhoven ) - Oude St. Clemenskerk, Heuvel 21, 5674 RR Nuenen, Nr tel. +31(0)40 283 45 04
UTRECHT - St. Willibrordkerk - Minrebroederstraat 21, 3512 GS Utrecht
KERKRADE ( Limburgia, w pobliżu Akwizgranu ) - Kerk St. Maria ter Engelen, Pannesheiderstraat 71, 6462 EB Bleijerheide/Kerkrade, Nr tel. +31 (0)45 567 13 97
( Kaplica podlega dystryktowi niemieckiemu )
Voeg deze kaart toe aan uw website;
We gebruiken cookies en andere trackingtechnologieën om uw browse-ervaring op onze website te verbeteren, om u gepersonaliseerde inhoud en gerichte advertenties te laten zien, om ons websiteverkeer te analyseren en om te begrijpen waar onze bezoekers vandaan komen. Privacybeleid